האח הגדול קפיטליזם המעקב וסטוריטלינג

מאמר אחרון בסדרה לפני שאעשה דרכי בחזרה לכיוון האור.

הרגישות שלי לעניין התחילה לפני יותר מעשור. קיבלתי מייל שהופנה אליי כמו גם למספרים אחרים ממקומות שונים בעולם, המציג בקשה של ארגון DARPA. הארגון חיפש מספרי סיפורים שייקחו חלק בסדרת ניסויים מדעיים בנושא סטוריטלינג. הסתכלתי על רשימת הנמענים של המייל – מכירה את כולם. מלבד העובדה שהם מספרי סיפורים, כולם עסקו מתישהו בחקר התופעה ובניסיון לנסח את מרכיביה. DARPA למי שלא שמע, היא הסוכנות הצבאית לפרויקטים מחקריים מתקדמים של משרד ההגנה האמריקאי. מה לארגון כזה ולמספרי סיפורים? התשובה הייתה ברורה לי ברגע שקראתי את המייל. לא נגעתי בו, לא הקלקתי על כלום, ועם כל הכבוד לתחושות הסקרנות והפיתוי לעבוד עם סוכנות כזו, ויתרתי בו במקום.

כשהתפרסמו תוצאות המחקר, או נכון יותר החלק שהצנזורה התירה לפרסם, הסתבר שDARPA מצאה את המתנדב שחיפשה. מישהו שהוא גם מספר סיפורים וגם יועץ בתחומי הניהול. מספר סיפורים בסדר, לא אליפות, אבל טיפוס הגיוני שיודע להתנסח כמו שלאנשי DARPA נוח לשמוע. הפרסום היה די שקט. רק ב 2018 פרסמה הסוכנות משהו שרומז לכך שהפרויקט עסק ב"תעמולה 2.0" וצצו כתבות בשלל מקומות אודות השאלה מה יש ל DARPA לחפש בסטוריטלינג.

מה DARPA חיפשו בסטוריטלינג

דבר אחד – להבין איך להיות טובים יותר בשטיפת מוח ובשליטה במחשבות של אחרים באמצעות נרטיבים: עמים אחרים, אוכלוסיות אחרות, קבוצות אחרות, אזרחים אחרים. אחרים מאלה שמשרד ההגנה האמריקאי חפץ ביקרם. לא שזה מה שמספרי סיפורים שואפים לעשות, אבל זה מה שהסוכנות זיהתה שאנחנו כנראה מסוגלים לעשות. אותם עניינה ה"טכנולוגיה", הכימיה והפיזיקה של הביולוגיה של סטוריטלינג, לא האתיקה של מספרי סיפורים או איזו שורה תחתונה תרבותית. נו, אתם יודעים, השטויות של יפי נפש.

מה שקיבלנו במתנה מהפרויקט הזה הן ערימות של סריקות מוח על מה קורה שם בזמן שמספרים סיפורים. נחמד, לא משהו שלא ידענו קודם גם בלי הסריקות. מבחינתי הם פספסו את העיקר, שזה דווקא טוב לאנושות.

ממלכות האופל

מיהן ממלכות האופל ומה המטרה של השליטים שלהן? מדינות מסוימות דרך גופי הממשל והשליטה שלהן, ותאגידים עסקיים מסוימים, נקרא להם ברוני האינטרנט. חוץ מהם עוד המון גופים אבל תכל'ס הדג מסריח מהראש. מה הם רוצים? לשחק בחולשות שלנו לטובת שליטה, כסף או שניהם. אם אתם מוכנים לקבל את האמת כמו שהיא, אז הנה: רעיון העבדות, ניצול חלקים גדולים מהאנושות לטובת פריבילגיות למעטים לא רק שלא עבר מן העולם, הוא שידרג גרסה. זה רץ במהירות לכיוון רע מאוד לחופש שלנו, לזכויות האדם שלנו, להגדרת הזהות שלנו, לעתיד של כל אחת ואחד מאתנו, מלבד קומץ ששומר על עצמו היטב וכורה מיליארדים ואפשרויות שלא אמורות לעמוד רק לרשות קומץ.

קטונתי לנסח בעניינים האלה, לכן אני מגייסת טובים ממני להסביר במה מדובר. אם טובתכם ועתידכם כמו גם עתיד ילדיכם ונכדיכם חשובים לכם, אם אתם מרגישים שמשהו לא תקין אבל לא יודעים להניח את האצבע על מה זה בדיוק, אם כבר נפגעתם באופן לא צפוי בלי להבין למה, הקדישו זמן לקישורים בשני החלקים הבאים. שום דבר ממה שתראו הוא לא תיאוריית קונספירציה, הכל מתרחש באמת.

שני סרטי דוקו שאתם לא רוצים לפספס

החדש מביניהם שיצא לנטפליקס לפני מספר ימים הוא The Social Dilemma, של המרכז לטכנולוגיה (יותר) אנושית. הסרט מסביר וגם מדגים באופן מצמרר מה בדיוק מתרחש. לידו הסרט Coded Bias שעד סוף החודש תוכלו לראות תמורת 22 ₪ באתר של דוק אביב 2020. הסרט עוסק בהטיות המקודדות לתוך אלגוריתמים של בינה מלאכותית המנהלים את חיינו, בעיקר בפגיעה שהן מחוללות באוכלוסיות מודרות, ומדירות אותן עוד יותר, אבל לא רק. יש בו גם מרכיב מרגש של השראה על נקיטת יזמת נגד. לא עושה ספוילר יותר מזה, מציינת שזה נוגע לכולם. סביר שאפשר למצוא את הסרט גם במקומות אחרים, לא חיפשתי.

עידן קפיטליזם המעקב

אם אינכם מכירים, קבלו בבקשה את פרופ' שושנה זובוף, שחיברה את הספר החשוב The Age of Surveillance Capitalism: The Fight for a Human Future at the New Frontier of Power. אם יש מישהו שיודע לתאר בבהירות איך עובד קפיטליזם המעקב – לטעמי זו פרופ' זובוף. יש ברשת מספר סרטוני ראיונות והרצאות שלה. ממליצה לכם על הריאיון ב Channel 4 News ועל המפגש שלה ב IAI. כפי שמציין המראיין בתחילת הכתבה של ה BBC, הספר שלה "יוצר אצלנו מודעות לדברים שאנחנו צריכים להיות מודעים אליהם ולא היינו, עד עכשיו."

עיקרי הדברים

העולם הדיגיטלי שעיצב את עצמו סביבנו, והנתיב עליו אנחנו הולכים כרגע לעתיד דיגיטלי, נחטפו. על ידי מי או מה הם נחטפו? על ידי מה שפרופ' זובוף מכנה – לוגיקה כלכלית של נוכלים. זו הבנת הבסיס. זו ההגדרה הכי קצרה של קפיטליזם המעקב.

אותם נוכלים מנסים לגרום לנו להאמין ששיטות העבודה שלהם, הן הצמיחה הבלתי נמנעת של טכנולוגיות דיגיטליות. במילים אחרות – אם אנחנו רוצים דיגיטלי, נצטרך לקבל את מפעל המעקב של החברות האלה ולקבל גם את ההשלכות.

במי מדובר? לא קשה לנחש – גוגל (לפני כולם), פייסבוק, אמזון, מייקרוסופט ומכאן אפשר להמשיך לרשימה ארוכה מאוד. בהתחלה, המודל המעוות הזה חי רק בעולמות הטכנולוגיה. עכשיו אנחנו רואים אותו לרוחב תעשיות – ביטוח, חינוך, בריאות, קמעונאות, נדל"ן, ייצור, שירותים. כולם עוקבים אחרי דיווידנד מעקב קסום, כולם רוצים להשתמש בתפיסה ובכלים של קפיטליזם המעקב כדי להרוויח יותר מאחרים בשוליים של עולם מוכה תחרות גלובלית אינטנסיבית. לברוני האינטרנט מצטרפים גם גופי ממשל וגופים פוליטיים, השורה התחתונה שלהם כוללת גם את פירוק הדמוקרטיה ושימוש בגרסאות מגוונות של אלימות כנגד אזרחים.

השאר – תקשיבו לזובוף.

אבל מה אני יכול/ה לעשות?

זו כמובן השאלה המתבקשת שתמיד שואלים אותי כשאני מדברת על עניינים כאלה. התשובה העיקרית היא להביא את המידע לידיעת כמה שיותר אנשים, "להדליק את השטח" כדי ללחוץ על המדינה שתחוקק חוקים. בדיוק כמו שרבים מאתנו – אזרחים, ארגונים, וחלק מחברי הכנסת, לוחצים על המדינה בעניין איכוני השב"כ. המצב בו מתקיים חוסר סימטריה קיצוני במידע – הם יודעים עלינו הכל ואנחנו לא יודעים עליהם כלום – חייב להיפסק. נדרשים חוקים, נהלים, כלים לאזרחים להגן על עצמנו.

תשובה נוספת היא שימוש מושכל ומבוקר בכל מה שדיגיטלי. לא מפרטת כי כתבו ודיברו על האפשרות הזו בהמון מקומות.

התשובה השלישית מחזירה אותי לסיפור סיפורים – רחוק רחוק מהאח הגדול וקפיטליזם המעקב. מפגשים קטנים, פנים אל פנים, שיתוף סיפורים "בפה", סיפורים ארוכים, בלי רש ה"סטורי" ופופוליזם, על פעם פעם וגם קצת על עכשיו, מפגשים במקומות נקיים מההשפעות הרעילות של מעקב, רווח כלכלי לא מידתי, ופוליטיקה מסואבת. מקומות בהם ניתנת לכל המשתתפים אפשרות להתעשר בהאזנה ובסיפור, בהם אין זה מעניינו של אף אחד לדעת מה עובר לאנשים בראש, על מה הם חושבים או מה הם מרגישים, מקומות בהם עוסקים בכנות בפצעים העמוקים של האנושות, לא פחות ממה שעוסקים בתקוות לעתיד. מקומות בהם מתקרבים לפנים של מישהו אחר, לא למסך של הנייד שלנו. אם אנחנו מבקשים ריפוי לנפש האנושית ולמרקם החברתי, הוא לא יקרה באמצעות טכנולוגיה דיגיטלית. הוא יקרה בדרך עתיקת יומין – סיפור סיפורים.

פרקי הסדרה סטוריטלינג במשבר

סטוריטלינג במשבר

מעגל הדאגה המוסרית

ג'ובס עיוורים ופיל בחנות חרסינה

סטוריטלינג בעידן הדיגיטלי | מוניטייז ופרודוקטייז יצאו לטייל

האח הגדול קפיטליזם המעקב וסטוריטלינג