איש מכירות ומספר סיפורים

איש מכירות של חברת אלקטרוניקה גדולה שמע שבאפריקה מייחסים חשיבות עצומה לסיפור סיפורים. הוא החליט שזה שוק שהוא חייב לבדוק. יצא לדרך עם כמה מכשירי טלוויזיה וגלילים של כבלים. בכפר הראשון שנכנס אליו, הוא מצא את כל הכפריים מכונסים בכיכר, מקשיבים ל Griot – מספר הסיפורים המקומי. איש המכירות שמצא קהל שבוי, התלהב מהמזל הטוב שלו ומיהר להקים את הציוד בשולי הכיכר.

כשהכל היה מוכן הוא ניגש לקהל, "הבאתי לכם מספר סיפורים חדש שמסוגל לספר לכם הרבה סיפורים."

"אנחנו די מרוצים מהמספר שיש לנו," ענה הציבור, "גם הוא יודע הרבה סיפורים."

"כמה סיפורים אתה יודע?" שאל איש המכירות .

"רבים, סיפורים רבים של האנשים שלי. לא יודע בדיוק, אולי כמה מאות," השיב הגריוט.

"מספר הסיפורים הזה יודע אלפי סיפורים," אמר איש המכירות והצביע על הטלוויזיה, "כל סיפור חדש ושונה. בואו שבו מסביב והקשיבו לסיפורים," הוא הזמין את הקהל, "גם אם תשבו מולו שנה לא תשמעו את אותו סיפור פעמיים."

בזה אחר זה עברו הכפריים לשבת סביב הטלוויזיה, קוראים לאחרים להצטרף אליהם עד שכולם שקעו בצפייה. איש המכירות שהרגיש שהוא מריח את ריח ההצלחה, אמר שישאיר להם את הטלוויזיה לשבוע.

תוך כדי שהוא עוזב את הכפר, הבחין בכך שהמספר סיפורים לא יושב בין הצופים. מתוך תחושת חוסר נוחות קטנטנה הוא הציע לו להצטרף לאחרים ולבדר את עצמו. הגריוט דחה את ההצעה בעדינות.

כשאיש המכירות חזר לכפר כעבור שבוע, בטוח שהוא הולך למכור מספר נאה של מכשירים, שוב מצא את הציבור מכונס בכיכר. כשהתקרב, גילה שהם מכונסים סביב מספר הסיפורים ששוב אחז בתשומת הלב שלהם, בעוד הטלוויזיה מונחת בצד, חשוכה ודוממת.

"לא נהניתם מהסיפורים של מספר הסיפורים החדש שהבאתי לכם?" שאל

"אהה, כן," ענה הציבור במקהלה, "הם היו סיפורים טובים מאוד."

"אז מדוע אתם שוב מקשיבים למספר הסיפורים הישן שלכם?"

"אה, זה פשוט" ענה איש אחד, "למרות שמספר הסיפורים החדש מכיר הרבה סיפורים, הוא לא מכיר אותנו."

נזכרתי בסיפור הזה תוך כדי ההכנות ליום מספרי הסיפורים הבינלאומי, כשחשבתי על מה הרלוונטיות של מספרי סיפורים בזמן הזה. נזכרתי שפחות או יותר כל יום אני מתלוננת על כך שאני לא מוצאת את עצמי בתכניות טלוויזיה. הן לא מכירות אותי. רמז עבה לכל איש מכירות ומספר סיפורים שלא משקיעים בתחקיר.