אני אוהבת את הקבוצה בזית. זו קבוצה שעובדת; מפשילים שרוולים, דוחפים את הידיים לתוך החומר ועובדים. אפס פוזה, המון תוצאות טובות, אנושיות, נגיעות בסיפורי החיים של אנשים, בפינות הנסתרות של הלב. זו קבוצה שיש לה חיים משלה, היא משתנה כקבוצה וגם הפרטים בה משתנים. מטבע הדברים, גם תוכן העשייה משתנה. המתודה היא סיפור סיפורים, ההקשבה היא למה שקורה מחוץ לקבוצה ובתוכה, לאיך אנשים צריכים סיפור סיפורים עכשיו, ולמה. אז בכל עונה, התכנית קצת אחרת.

הנה המידע (קחו משקפיים), מטבע הדברים כשמדובר בצילום מברושור המידע תמציתי, אז הנה ההסבר ביותר מילים וכמה תשובות לשאלות שיכולות לצוץ:

למי מתאימה התכנית

למספרי סיפורים שמרגישים שלהמשיך להופיע על במה עוד עשר שנים זה לא מספק אותם ואפילו כבר די מעייף. שהם מגששים לעצמם כיוון נוסף – מתחבר לביצוע, אבל לא רק. שיש להם עניין בלעבוד עם אחרים, להנחות, לעזור לחלץ סיפורים מאנשים, לארגן אותם, לחבר אותם לרקמת החיים.

התכנית מתאימה גם לפעילים קהילתיים שעובדים יום יום עם אנשים, ונמשכים לסיפורים. שתופסים את עצמם מאזינים למישהו מספר סיפור והם מרותקים. שלא פעם אומרים "אנחנו חייבים לתעד ולשמר את הסיפורים האלה" או "צריכים לעשות משהו עם הסיפורים של האנשים פה." כאלה.

מה עם הפער ביכולות הביצוע? את אותה שאלה אפשר לשאול גם ההיפך – מה עם הפער ביכולת ההפעלה של אנשים בקהילה? ראשית, כבר חווינו בקבוצה הזו כמה יפה אנשים משלימים זה לזה ידע. שנית, זה חלק מהתפקיד שלי.

התכנית לא מתאימה למי שמחפש רק במה לסיפוריו, ופחות מתאימה לכאלה שבאים רק לשמוע. זו קבוצת עבודה.

עיקרי התכנית לעונה זו

ציר הלמידה הראשון עוסק בלימוד משותף של טקסטים יהודים וישראלים – לביצוע. מה שייחד את הטקסטים האלה, היא העובדה שהם מיועדים או מתאימים מאוד לביצוע חי שמשתף את הציבור. את הטקסטים יציעו חברי הקבוצה, ויחד נבחר מה ללמוד לעומק. נעסוק בהרבה סוגיות ביצוע – גם של המספר כדמות מבצעת "נטו" וגם של המספר כמפעיל.

ציר הלמידה השני עוסק בתיעוד סיפורים של חברים בקהילה. בקיצור נמרץ: נלמד ונתנסה בחוויית התיעוד, בניהול מפגשי תיעוד כולל ניהול ראיון באופן יעיל, תיעוד לפי נושאים סיפוריים, מקרים מיוחדים כמו סיפור של סיפור טראומטי, קשיים של המוסר, תיעוד סיפורים של דמנטיים, ומה קורה כשזה נהיה אישי מאוד עבור המתעד. בנוסף, נלמד לארגן את חומרי הסיפור ולהכין אותם לעריכה ולשימוש בתוצרים אחרים.

גם השנה, אני אשאף לשלח את חברי הקבוצה להתערב בקהילות שלהם, ליצור קבוצות ולהצטרף לפרויקטים.

אני מציינת שלזית יש כוונה להציע למשתתפי התכנית השתלבות בעבודת תיעוד של סיפורים בקהילות עמק-חפר.

אם מדגדג לכם, אתם מוזמנים לפנות לעלית או לעדי בטלפונים המצוינים במודעה. אם יש התלבטויות, שאלות, סקרנות, בקשות וכד' ואתם רוצים לדבר אתי, בשמחה. הכי פשוט במייל ל info@storytellingcompanyinc.com ואחזור במהרה.

שנה טובה וחגים שמחים.