עלייה מטאורית בביקוש לניהול דפי-פייסבוק ותוכן למדיה-חברתית הולידה תופעה מקבילה של היצע. תוך זמן קצר הופיעו עשרות משרדים המשווקים בדיוק את השירותים הללו אלא ש… מי עושה את העבודה ומי עושה את הכסף? סידרה חדשה לפועלי הניו-מדיה (וללקוחותיהם).

הדלק הסודי של האינטרנט הוא תוכן. כמו כל טכנולוגיית תקשורת, גם האינטרנט נוסע על הדלק הזה ובלעדיו המנועים גוועים מצמא ומרעב. עם כל הכבוד לפלטפורמות המסעירות את עמודי החדשות ואת דמיונם של משקיעים ברחבי העולם, בלי תוכן הן תהפוכנה למבני-רפאים, שלדים אפורים של בניינים שאין בהם חיים. הכל היה יכול להיות נהדר אלמלא עניין קטן אחד ושמו – תחרות; התחרות על המקום הראשון במנוע, על עיניו, אוזניו וכיסו של הגולש, על קליקים, לייקים ושאר פעולות אותן מנסים המשתתפים בתחרות לגרד באופן נואש מן האנושות המקוונת. אותה תחרות מובילה למעגל-קסמים התובע כמויות תוכן אדירות.

כמה עולה תוכן? התשובה תלויה במה שאתם רוצים לשמוע. אם אתם לקוחות של אחד ממשרדי השיווק החדשים תרצו תשובה אחרת מזו שמחפשים מנהלי-תוכן, מנהלי-קהילות, כותבים, עורכים, גרפיקאים, אנימטורים, אנשי וידיאו וכל שאר פועלי הניו-מדיה. באופן לא מפתיע התשובות שיקבל הלקוח ויקבלו המבצעים רחוקות זו מזו כמידת הכוונות המסחריות של המתווכים. המודל העסקי של משרדי-פרסום זורם גם לתחום הזה: הרבה למשרד, הרבה פחות לפועלים ואם אפשר בחינם אז כמה שיותר. אם אתם עובדי-ארגון בעיקר בתחום השיווק, אתם כבר יודעים שההוצאות על תוכן עלו בשנים האחרונות והן עומדות על כשליש מתקציב המחלקה שלכם.

פרילנסר – הכוונה שמאחורי הסדרה

אני עובדת עם פרילנסרים, מלמדת ומלווה אותם כבר שנים, מכירה מקרוב את כל החדוות והתחלואים של הסטאטוס הלא שגרתי הזה. ברוב המקרים זו לא דרך להתעשר אבל בהחלט דרך להתפרנס ולשמר מידה מסוימת של חופש בחירה. אלא שבשנים האחרונות, עם העלייה המוגזמת בדרישה לתוכן, קשה גם להתפרנס. פרילנסרים נאבקים מדי יום במחוללי תוכן ואוטומאציה, העתקות וגניבה, מעצמות-תוכן המזריקות לרשת תוכן גרוע בעלות נמוכה, לקוחות חסרי-סבלנות ועניין, הלנת-שכר לשוטף + בית שלישי, 'חכמת ההמון', אגרגציה נטולת איכות וגחמות של מתווכים המנסים ללא הרף לאתר מקורות תוכן זולים יותר כדי להגדיל את רווחיהם.

הגיע הזמן להפסיק את התופעה הזו מכמה סיבות טובות. אם אקולוגיה אנושית לא מזיזה לכם את שריר הלב אולי יזיז לכם להבין שהשוק צריך פרילנסרים ושבלעדיהם כל דבר שתרצו לעשות בתחומי התוכן, יעלה לכם הרבה יותר. באותה מידה אני יכולה לומר שרוב הפרילנסרים אינם מנהלים את ענייניהם כראוי וגם את זה הגיע הזמן לשנות. במקביל, כדאי גם לעובדי ארגונים בתחומי התוכן לעקוב אחרי הסדרה. חלק גדול מהבעיות ומהחדוות נוגע גם אליכם.

לרשומה הבאה – כסף, עושים מזה?