שלשום פורסם שאבינועם ברברמן מואשם בשורה ארוכה של עבירות מין בקטינות, אותן הכיר באמצעות אתרי אינטרנט. פרקליטות המדינה גיבשה הסדר טיעון לפיו אישום באונס אחת הילדות יימחק מכתב האישום, ועבירות קשות נוספות יומרו לעבירות קלות יותר. פרטי ההסדר יובאו לאישור בית המשפט בשבוע הבא. לדעתו של עורך הדין בנצי קבלר, פרקליטו של ברברמן, כתב האישום עדיין חמור למרות התיקונים. "מדובר ביחסים אסורים בהסכמה, ועם זאת אנחנו מביעים צער על הסבל לשתי המתלוננות שנותרו בכתב האישום". כמה אצילי מצידו. עכשיו נראה מה יעשה עם זה בית המשפט המחוזי בתל-אביב.

התעללות ופגיעה מינית דרך האינטרנט. יש אנשים המגרדים בראשם ושואלים את עצמם איך זה אפשרי טכנית ללא הסכמה, מה שמוביל אותם להמציא משפטים בערים כמו "יחסים אסורים בהסכמה". באמת, אם הילדה לא הייתה מסכימה לפגוש את הנבל אז לא היה קורה לה כלום, נכון? לפי ההיגיון החולני של המשפטן דנן, היא באמת שותפה באופן כלשהו לדבר עבירה, לפחות בהסכמה.

מבחינתי, מישהו ביצע מעשים אסורים בילדות קטנות והוא הולך לקבלת הקלה באישום, במסגרת עסקת טיעון שלא ברור בכלל למה היא נחוצה מלבד הקלה בעונשו של פדופיל פעיל. אני לא מצליחה לתפוס איך דבר כזה מתכוון להתרחש ובחסות בית המשפט.

לעניין התעללות מינית דרך האינטרנט ושלל השאלות שיש לאנשים. זאת עליכם להבין – עבור מבוגרים רבים, השימוש בפלטפורמות חברתיות באינטרנט הוא עוד ערוץ תקשורת. עבור ילדים רבים, שנולדו לתוך עידן האינטרנט ובעיקר המדיה החברתית, השימוש בערוצים הללו הפך כבר חלק מהסביבה הפיזית הישירה שלהם. המסך, העכבר, המקלדת והטלפון החכם הם כבר חלק מגופם, גם אם אינם עשויים חומר ביולוגי. הרבה ילדים ומבוגרים צעירים מתקשים בביצוע משימות מסוימות אותן הם רגילים לבצע באמצעות הטכנולוגיה כשהיא נלקחת מהם. כאילו שנוטלים חלק מגופם, הם סובלים מנכות.

לכן, כמו שהם חיים את המדיה החברתית כחלק מהמרחב הפיזי הישיר שלהם ויוצאים דרכה אל העולם, כך גם ניתן להגיע אליהם דרכה. כבר מספיק פסיכולוגים פגשו אנשים שמין לא דרך האינטרנט לא עושה להם את זה, ומספיק בני נוער שאינם כשירים לשום משימה יומיומית אלא אם היא במסגרת משחק מחשב. בסין הקימו לאחרונה מחנות החלמה לצעירים חסרי כישורי חיים, ובסדרה שתקרין בקרוב רשת הבי.בי.סי תוכלו לראות את כל התחלואים הנוספים הנובעים מחיי ילדים ובני נוער בסביבת מדיה דיגיטאלית.

ילדה, או ילד, הזקוקים לחיזוק והערכה לא בהכרח מבינים את ההבדל בין לפגוש אדם ברשת לבין לפגוש אותו במציאות. מבחינתם זה היינו הך. הם לא מתארים לעצמם שמה שקורה ברשת עתיד להשתנות באופן מפלצתי ברגע המפגש הפיזי, ונראה שאף אחד לא עסוק מדי בלהורות להם את ההבדל העמוק. לעניין דעתו המלומדת של עורך הדין הנכבד – הוא עוד עלול להוכיח שהעולם הווירטואלי הוא כבר באמת העולם האמיתי. כמו שאנחנו לא רואים עדיין מספיק פסיקה ואכיפה רלוונטים לעבירות מין בעולם האמיתי, ודאי שלא הגנה מספקת על ילדות וילדים מפני התנהגות חולנית, כך נראה כנראה גם בעולם הווירטואלי, ושניהם יהפכו לסביבה פיזית מסוכנת, מגרש משחקים למופרעים.

אני עדיין מתלבטת בעניין תשובת אותה ילדה, שאמרה שאם ברברמן החולה ישלם לה 200 ש"ח הוא יוכל לעשות כל מה שהוא רוצה, ומתקשה להחליט מה היא לא מבינה יותר – כמה זה 200 ש"ח או מה הוא רוצה. בלי קשר למסקנה אליה אגיע, המילה "בהסכמה" נראית לי רעיון חולני במיוחד.