החלק הטוב בכל הסיפור הזה היה לראות איך חלקים של עם ישראל מתעוררים סוף-סוף לעשות משהו. חלק טוב נוסף למרות שקטן, היה לראות איך גם כמה נציגים של המערכות הציבוריות מתעוררים שלא דרך "הצינורות המקובלים" המלאים כנראה בסיד יבש. החלק המבאס הוא לראות "מומחים" מתחילים רק עכשיו לשחק בסיעור מוחין. החלק המפוצץ ממש הוא חלק ניכר מן ההנהגה אבל איתם נתחשבן אחר-כך. מוותרת על המשך קיטורים, נמאס לי מהברברת.

מדיה חברתית בסערה

מה שהיה חסר בעיקר הם חומרי תוכן. הם יצאו באיטיות מזהרת ובלי שום מחשבה על אופטימיזציה. אבל ברגע שאלה שהיו במדיה החברתית קלטו אותם הם מינפו אותם במהירות עצומה. החלק הער של עם ישראל הטיס את הקישורים בכל דרך אפשרית – מי שיודע טוויטר – בטוויטר, מי שיודע במייל – במייל, מי בפייסבוק, מי ברשתות אחרות המוכרות יותר במקומות אחרים בעולם, מי באגרגציה של חומרים מכל מקום אפשרי לטובת הזנת המחסניות של הפעילים על קו האש, מי בחבלה והצקה. ככה צריך לעבוד כשאין זמן. הסרטון שבו רואים את חיילי השייטת מוכים על ידי "מקבלי הפנים" היה ב22,000 צפיות כשהשמועה התחילה לרוץ. תוך פחות מ24 שעות הוא היכה את המיליון ולכו תראו איפה הוא עכשיו למרות ההכפלות שיש שם שלקחו ממנו כוח חשיפה אבל גם להן לא חסרות צפיות.

ביצת הסיפור המסריחה

יאמר מי שיאמר "מה זה נותן? לא שם יושבים מקבלי ההחלטות". מקבלי ההחלטות בטוחים שהם טווים את עלילת הסיפור ומפספסים משהו חשוב ביותר – לעולם לא הייתה להם וגם לא תהייה להם שליטה על הסיפור שאנשים מספרים לעצמם. זה בלוף. חלק מהמסרים שעברו במדיה מראים שיש לא מעט אנשים בעולם התקועים עדיין בסיפור על ישוע הנוצרי וחלקה של מדינת ישראל במותו. כך עובדים סיפורים. אחרים, קצת יותר מתקדמים, מוכנים להשבע בזה שהרעיון הציוני הוא תולדה של השואה – אבל זה רק למתקדמים ומעורבים ממש. יש גם כמה שתפוסים על כותרות חלקיות של מסמכי אמנות בינלאומיות ורק אותן הם יודעים לצטט תוך שהם נאחזים בהן כמו טובע בלב-ים הנאחז בקרש הצלה עשוי ספוג. אלה המסה, אלה האנשים שיוצאים להפגנות כי אין להם משהו טוב יותר לעשות בבית ורובם ניזונים מסיפורי תבערה כמו הטיוט הזה: "היטלר אמר – יכולתי להרוג את כל היהודים אבל השארתי כמה כדי שיבינו למה הרגתי את השאר." הוא לא היה טיוט בודד ולא היחיד בטון הזה. שם נמצאת חלק מזירת הסיפור – עדיין. לפטור אותו בלומר "העולם כולו נגדנו" או "כולם אנטישמיים" זו השתמטות מבחינתי. האנשים האלה כשהם באים במסות – משפיעים על ממשלות.

כשבאזז מתחיל לרוץ

כשהגל התרומם חזק מספיק התמונה החלה להשתנות. פעילות רציפה וחרופה עוררה עוד לא מעט אנשים לתפוס אומץ ולזנק לתוך השדה – גם פעילים בחו"ל, אנשים מן השורה שברגיל הם אדישים, נציגים של קהילות יהודיות (לא תמיד לטובת ישראל) דמויות מוכרות יותר בזירה הבינלאומית ועוד כל מני שנמאס להם מהחפירות של ארגוני הטרור ונציגיהם המתיפייפים. חלק נקטו לשון נקיה, חלק לשון מתלהמת, מה שחשוב יותר בזמן כזה היא המסה וכמה שיותר יותר טוב. כי הבן-אדם הפשוט שלא יודע ולא משוכנע משתמש בין השאר במה שהוא כן יודע – הרוב צודק למשל. במציאות אנחנו לא יכולים להיות הרוב אבל במדיה החברתית דווקא כן.

כשבאזז מתחיל להתרומם נולדים גם עוד הרבה חומרי תוכן, המחסניות מתמלאות. כשהוא כבר ממש באוויר אז מתחיל שלב נוסף – עבודה שקטה יותר, יסודית יותר, שיחות ואפילו צחוקים בין אנשים שיורים אחד על השני במדיה. היום, חמישה ימים אחרי, יש ברשת עבודות יצירתיות שדווקא העובדה שהן כאלה עוזרת יותר להשפיע על האדם הפשוט שבסך הכל רוצה להבין וללכת הבייתה. אם לא נוח לכם לקדם תוכן עובדתי, פוליטי או נוקט עמדה נחרצת, תעזרו לפחות לחומרים הללו להתקדם במעלה המודעות והמנועים.

מה זה נותן? (הגירסה הרחבה למה יוצא לי מזה)

  • אבדן שעות שינה
  • עיכוב בקצב עבודות עבור לקוחות (תוך התנצלות מתואמת)
  • לחץ-דם במוח מהכעס על כמה אנחנו מזניחים את הסיפור שלנו וכמה הסיפור עלינו בחוץ הוא רע
  • פגישה עם אמא שלי ששכחתי ממנה לגמרי ואני מתנצלת מעומק לבי – זה היה ממש בשוגג (גם אם רשום לי ביומן)
  • בית שלא נראה משהו (אבל זה לא חדש)

ובנוסף לכל זה, את התחושה שבאמת אפשר לעשות משהו וזה בכלל לא קשה, שהרבה אנשים מוכנים לעשות אם רק יאמרו להם מה וגם אם לא יאמרו להם אלא רק יתנו להם סימן זעיר שהם לא לבד, לא "פראיירים". לא עד כדי כך מורכב. אם מישהו בספק שלא יהיה. כעבור חמישה ימים, המערכת שם בחוץ עובדת חזק גם אם המלחמה בשיאה. מוזמנים לקחת חלק.

רשימה חלקית של חומרים לקידום

גם אם רק תלחצו על כל הקישורים כבר עשיתם עבודה. רוצים להכפיל אותה? תשלחו את הרשימה למישהו אחר שגם הוא ילחץ.

הסרטון שכואב הלב לראות אותו אבל אי אפשר להתווכח איתו – דובר צה"ל. נמצא כרגע ב1,700,466 צפיות

אותו סרטון עם פסקול – דובר צה"ל. נמצא כרגע ב921,182 צפיות

סרטון שכשיצא נראה פאתטי בתור ניסיון להוכיח משהו אבל עכשיו כבר מקבל משמעות קצת אחרת – דובר צה"ל. נמצא כרגע ב1,197,946 צפיות.

פעילים תוקפים את חיילי הקומנדו טרם עלייתם לכלי השייט – דובר צה"ל. נמצא כרגע ב388,571 צפיות.

הפעילים מכינים תקרובת למסיבה שתכננו לחיילים – דובר צה"ל. נמצא כרגע ב407,698 צפיות.

אחד מנוסעי הספינה מעיד על כוונותיו הנאצלות – דובר צה"ל. נמצא כרגע ב26,481 צפיות.

מסיבת הנשק על הספינה – דובר צה"ל. נמצא כרגע ב17,032 צפיות שזה מעט מאוד, נא להשתדל עם הקישור הזה ומי שלא בטוח שרוגטקה עם ג'ולות היא כלי נשק, שלא ינסה בבית כי הוא יגלה את האמת.

מקהלת הפלוטילה מציגה: אנחנו מרמים את העולם – עבודה של 'לאטמה'. נמצא כרגע ב47,960 צפיות.

ואחרון ברשימה שאני מצרפת אותו כי יש מה ללמוד כאן גם אם אתם לא אוהבים את האיש או מה שהוא מייצג: גלן בק מפוקס על משט החירות – הסבר בסיסי ואיטי למתחילים המבוסס על סקירה הסטורית – אפקטיבי ביותר כי הבן-אדם מבין את כוחו של סיפור פשוט בשפת בני האדם. הסרט הזה נעלם היום מאתר רשת החדשות לטובת יוטיוב ולכן מספר הצפיות שלו נמוך. בינתיים הוא כבר יצר עוד כמה חלקים. חלק א' נמצא על 2,992 צפיות וממנו תגיעו גם לכל השאר. הסרטון המקורי הוא השלישי. לפי מה שנראה לי, זה לא נגמר בסרטון החמישי וכל העבודה הזו קשורה בפרויקט גדול יותר של סיפור מחדש של ההיסטוריה האמריקאית.

אני לא אשלח אתכם לחומרים קשים יותר על הבעייה הרחבה באיזור ולסרטונים גדושי הומור שחור גם אם לטובת העניין שלנו. אם תרצו, תמצאו בעצמכם, זה לוקח כמה דקות. בכל מקרה, זו רשימה חלקית בלבד וגולשים מוזמנים לצרף קישורים למה שנראה להם מועיל לשימוש במדיה חברתית.

מקווה שמחר בבוקר ייסתבר שהחבר'ה על ה'רייצ'ל קורי' בחרו להפסיק את הסרט שכולם רוצים כל-כך לראות.

שבת שלום.