אני מביאה לכאן פוסט פתיחה של דיון המתקיים כרגעבקהילת פרזנטציה בקפה דה-מרקר, מתוך תקווה שגם כאן תתפתח שיחה.

טוב, היטלר והפרזנטציה שלו הם עניין טעון. אני מתנצלת מראש בפני כל מי שהעניין מעורר אצלם תגובות שלא אני ולא הם יכולים להצטער יותר על כך שהביאו אותנו לכדי זה, שאותן תגובות קיימות בכלל.

כמה דברים שכדאי להניח כאן בהתחלה:

יש הטוענים שהיטלר היה נואם מבריק.

הנאומים שלו נאספו באדיקות קפדנית, תועדו ואף נמכרים כאסופה כולל הקלטות וכד'.

את דעתי, לפחות בתחילת הדיון, אנסה להשאיר בצד.

על כל נאום צריך להסתכל גם בקונטקסט ההיסטורי/חברתי שלו. כדאי לזכור.

אני לפחות אנסה ואני מעודדת את כל מי שישתתפו לנסות, להשתמש בכלים המקצועיים שלי, כדי לבחון את החומר. כל אחד והכלים שלו.

אני מספרת סיפורים. משם אני באה לדיון הזה.

מספרת סיפורים יכולה להצטייר כזקנה חביבה עם משקפיים על קצה חוטמה הקוראת בנחת ובחיוך סיפורים לילדים היושבים לרגליה.

יש גם כאלה וגם אני כזו לפעמים, למרות שאני לא זקנה ויש האומרים שגם לא חביבה.

מה שיהיה נכון יותר לומר הוא, שאני מבינה ממקום עמוק בחוויה וגם ממקום מושכל מאוד, את מכאניזם ההשפעה של התקשורת האנושית.

אם אנסה לצרוף עבורכם את המהות, אמנות הסיפור מורכבת מקשר דינאמי בין שלושה מרכיבים: סיפור-מספר-קהל. אם תרצו לקרוא את ההגדרה שלי לאמנות הסיפור תמצאו אותה באנגלית כאן, בווידג'ט השישי, מימין.

חומר לדיון

בהמשך תמצאו את התרגום שלי לנאום מפורסם ויש האומרים אחד הגדולים של היטלר. ניסיתי להיצמד לתרגום האנגלי ממנו לקחתי, בלי לעבד יותר מדי את השפה ואת התחביר. אתם מוזמנים לצפות בסרטון של הנאום באותו אתר. לא היה לי חשק להנציח אותו גם כאן מסיבות רגשיות.

מה אנחנו רוצים לברר?

לא יודעת, זה נראה לי חלק מהדיון. אני מניחה שאחת השאלות היא אם הוא באמת היה נואם מבריק. שאלה אחרת היא – מה אפשר ללמוד מהחומר.

אוקיי, הנה הטקסט, את הקול, המחוות וכל האווירה תוכלו לראות בסרטון.

ניצחון הנחישות

"הקונגרס השישי של המפלגה מגיע לסיומו. מה שמיליוני גרמנים מחוץ לשורות מפלגתנו רואים אולי כתצוגה מרהיבה של עוצמה פוליטית, רבה משמעותו באופן בלתי נתפס עבור הלוחמים הותיקים, המפגשים האישיים והרוחניים של לוחמים ותיקים ורעים לנשק. ואולי אחד או יותר מביניכם, על אף הפאר המשכנע של ההתכנסות הזו של מפלגתנו, נזכר בימים בהם היה עדיין קשה למדי להיות נציונל-סוציאליסט.

כשבמפלגה שלנו היו רק שבעה אנשים, היא כבר ביטאה שני עקרונות: ראשון, להיות באמת תנועה מותנית אידיאולוגית; ושני, להיות אם כך, הכוח היחיד בגרמניה.

כמפלגה, היה עלינו להישאר במיעוט משום שהיינו צריכים לגייס את המרכיבים בעלי הערך הרב ביותר של מאבק והקרבה של הרייך, שבכל זמן, הגיעו לא לרוב, אלא למיעוט. משום שהגברים האלה, הטובים מבני הגזע הגרמני, בביטחון-עצמי גאה, תבעו באומץ ובעוז את הנהגת הרייך והאומה, הצטרפו האנשים במספרים הולכים וגדלים להנהגה הזו ושעבדו את עצמם.

העם הגרמני שמח בידיעה שההנהגה המתחלפת בתמידות הוחלפה כעת בתורן קבוע; כוח המתייחס לעצמו כנציג הדם המשובח ביותר ובידיעה הזו, רומם עצמו להנהגת הלאום הזה והוא נחוש להחזיק בה, ולהשתמש בה למרב התועלת ולעולם לא לנטוש אותה שוב.

תמיד רק חלק מהעם ימנה על הלוחמים הפעילים באמת, ויותר מהם יתבקשו מאשר מיליוני אזרחים אחרים. עבורם, רק ההתחייבות "אני מאמין" אינה מספקת; במקום, הם מבקשים להישבע "אני אלחם".

המפלגה תייצג בכל הזמנים את האליטה של המנהיגות הפוליטית של העם הגרמני. הדוקטרינה שלה לא תשתנה, קשות כפלדה תהיינה הטקטיקות הארגוניות שלה, גמישות וסתגלניות; קיומה בכל-אופן יהיה כשל מסדר קדוש!

אבל המטרה צריך שתהיה שכל הגרמנים הנאמנים יהפכו לנציונל-סוציאליסטים. רק הנציונל-סוציאליסטים הטובים ביותר הם חברי המפלגה!

בעבר, האויבים שלנו רדפו אותנו והסירו את האלמנטים הבלתי רצויים של המפלגה עבורנו. היום, אנחנו עצמנו צריכים להסיר אלמנטים בלתי רצויים שהוכיחו שהם רעים. מה שהוא רע, אין לו מקום בתוכנו!

זו המשאלה וזה הרצון שלנו, שהמדינה והרייך ימשיכו באלף השנים הבאות. אנחנו שמחים בידיעה שהמזל הטוב הזה הוא שלנו בשלמותו! בזמן שהמבוגרים יותר בינינו ייתכן שיוותרו, הנוער מחויב אלינו, גוף ונפש!

רק כשהמפלגה, בשיתוף הפעולה של כולם, תגלם באופן הגבוה ביותר את הנציונל-סוציאליזם במחשבה וברוח, תהיה המפלגה עמוד תווך נצחי ובלתי ניתן להריסה של העם הגרמני ושל הרייך שלנו. אז, לבסוף, צבא מפואר, אותם לוחמים מבוגרים, גאים של האומה שלנו, יצטרפו למנהיגות הפוליטית של המפלגה, שווים בנטיית המסורת ואז אותם שני מוסדות יחד, יחנכו ויחזקו את האדם הגרמני ויישאו על כתפיהם את הממלכה הגרמנית, הרייך הגרמני!

בשעה זו, עשרות אלפי חברי מפלגה עוזבים כבר את העיר, בעוד שחלקם עדיין מתענגים על זיכרונותיהם, אחרים כבר מתחילים להתכונן לסקירה הבאה. שוב ושוב אנשים יבואו וילכו, הם יונעו מחדש, יהיו שבעי רצון ובאותה מידה יתמלאו השראה, משום שהרעיון של התנועה הוא ביטוי חי של אנשינו, ולכן, סמל נצחיות. תחי התנועה הנציונל-סוציאליסטית, תחי גרמניה!"

אוקיי גבירותיי ורבותיי, דיון…