במקרה, אבל ממש במקרה, נתקעתי אתמול בערב מול חדשות ערוץ 2. המודעות שלי למה שאני שומעת התחדדה רק ברגע שהופיעה סטלה על המסך ולכן לא אדע לומר לכם על מה היה הדיון. נדמה לי שמדובר היה בתקנות כלכליות חדשות ואחד הנושאים היה חד-הוריות.

סטלה היקרה, שאת שם משפחתה איני יודעת אבל ברור לי למה היא סוגדת אחרי שציקצקה "מאה האנשים העשירים בישראל, עשירים במיליאדים בדולרים" טרחה לפזר על פני המסך את דעתה בענייני חד-הוריות. הציטוט אינו מדוייק משום שלא הקלטתי אותו אבל זה היה רוח הדברים:

אמהות חד-הוריות צריכות לקחת בחשבון שהם אינן יכולות להטיל על המדינה את האחריות לפרנסת ילדיהן. הן בחרו במצב הזה והן צריכות לקחת את זה בחשבון. אחרי כמה שניות של ליהוג בכיוון המקומם הזה עצרה לרגע, עיוותה את פניה בשאט נפש והוסיפה "אני לא מדברת על החלשות ש.." ואז המשיכה.

אם איני טועה, אורן וייגנפלד היה המגיש והיה לו משהו לומר כדי לנסות ולהאיר את תשומת ליבה לדבריה אבל הוא לא הצליח להגיד את מה שהיה לו לומר בבירור.

כמה שניות אח"כ שמענו מפי אותה סטלה איך היא מתישה את העירייה לה היא חייבת כסף בגין דו"חות חניה – בתכתובת, פשוט כדי להרויח את ההתיישנות, משום שהיא לא חושבת שהיא צריכה לשלם את הדו"חות.

סטלה היקרה:

אולי את מכירה כמה נשים שבחרו להיות חד-הוריות. אולי. גם אם כן, אין הדבר אומר שהן חושבות שהמדינה צריכה לכלכל את ילדיהן. אבל, כמות הנשים שלא בחרו להיות חד-הוריות היא הרב המכריע. סיפורן אינו מעניין אותך משום שהוא לא מביא כסף ואינו שייך לקטגוריה שהיית רוצה להיראות בחברתה חס וליצלן. הנשים הללו ואני אחת מהן, לא מבקשות מהמדינה יותר ממה שילדיהן זכאים לו בתוקף היותם וגם את זה רבות מהן אינן מקבלות. לא בכסף של המדינה מדובר חלילה, אלא בכמה דברים אחרים:

בתקנות דרקוניות המתעקשות להשאיר נשים במעגל המסכנות אלא אם יש להן את הכוח הבלתי רגיל והמוכנות הנפשית להילחם במערכת במשך שנים. לא אפרט כאן את המחיר האישי.

באזלת היד של המערכת המשפטית בהגשת עזרה בגביית מזונות מבני-זוג שאינם טורחים לשלם.

באזלת היד של המערכת באכיפת צעדי גביה.

בחוסר הרגישות למצבן של נשים חד-הוריות רבות שלא רק שאין להן את היכולת לשלם עבור הנסיעה לבית המשפט, הן גם לא מבינות את הטפסים. רבות מהן אינן דוברות עברית-טפסית ומפחדות מכל פקיד שקם על צד שמאל ולא חושב שמולו עומדת בת-אנוש.

יש עוד אבל זה נראה לי חמור מספיק. כל הנאמר תקף כמובן גם לגבי גברים הנמצאים באותו מצב.

אבל כל זה כנראה שלא מעניין אותך סטלה. כמו שאמר לי פעם עו"ד "אז למה שלא תקחי בעל עשיר?".

אותה טפשות, אותו רוע, אותו עוני.