אם תרצו "אני חושב משמע אני קיים" למרות שלפי מה שעוד מעט יסתבר – זה לא מספיק כדי להוציא לפועל את מה שטמון ברעיון. רשימה אישית ראשונה על הסרט The Secret שלא משנה מה יאמר עליו – כדאי לראות ויותר מפעם אחת.

בסיס התפיסה

תפיסת העולם המוצגת בסרט מבוססת על התבוננות מוניסטית האומרת שמאחורי ריבוי הדברים שסביבנו מסתתר עקרון אחד. אם אתם רוצים לדעת איך זה יכול לעבוד לטובתכם אז הנה סיכום כל התורה המעשית כולה על רגל אחת ע"פ ספרו של וואלאס ד. ווטלס The Science of getting rich . התרגום מובא כאן לטובת אלה שאוהבים לדעת מאיפה נגזרים הרעיונות. אם אתם לא מאלה דלגו לפרק הבא.

קיימת מהות חשיבה ממנה עשויים כל הדברים, שבצורתה המקורית מפעפעת, חודרת וממלאת את החללים ביקום.

מחשבה במהות הזו מפיקה את אותו הדבר שמדמה המחשבה.

אדם יכול לדמות דברים במחשבתו, ובכך שיטביע מחשבתו במהות חסרת הצורה יכול לגרום להיווצרות הדבר אותו דימה.

כדי לעשות זאת על האדם לעבור מן המוח התחרותי ליצירתי; אחרת לא יוכל להיות בהתאמה עם המהות (האינטליגנציה) חסרת הצורה, שהיא תמיד יצירתית ולעולם לא תחרותית ברוחה.

האדם יכול לבוא בהתאמה עם אותה מהות בכך שיקבל על עצמו אורח חי וכן של הכרת תודה על הברכות המוענקות לו. הכרת תודה מאחדת את מוח האדם עם המהות, ובכך מתקבלות מחשבותיו אצלה. האדם יכול להישאר במישור היצירה רק בכך שיאחד עצמו עם המהות חסרת הצורה דרך התמדה ברגשות הכרת תודה.

על האדם ליצור דימוי צלול ומוחלט של הדברים אותם הוא מאחל לקבל, לעשות, להיות; ועליו להחזיק את הדימוי הזה במחשבותיו, תוך הכרת טובה לעליון על שבקשותיו ניתנות לו. אדם המבקש להתעשר צריך להוציא את שעות הפנאי שלו בהתבוננות בדימוי הזה ובהבעת תודה על כך שאותה מציאות ניתנת לו. לא ניתן להדגיש מספיק עד כמה חשובה התבוננות תכופה בדימוי המוחי, ההולכת בצמד עם אמונה בלתי ניתנת לערעור והכרת תודה מסורה. זהו התהליך בו מוטבע הדימוי במהות חסרת הצורה, וכוחות היצירה מופעלים.

אנרגיית היצירה פועלת באמצעות ערוצי הצמיחה הטבעיים הקיימים והסדר התעשייתי והחברתי. כל מה שנכלל בדימוי יובא אל אותו אדם הפועל על פי ההוראות שפורטו מעלה, ושאמונתו אינה מתערערת. מה שהוא רוצה יובא אליו בדרכי המסחר המקובלות.

כדי לקבל את שלו כשיגיע אליו, על האדם להיות פעיל; הפעולה הזו יכולה להיות מורכבת רק מלהשביע יותר ממה שנדרש במקום בו הוא נמצא. עליו להחזיק במוחו את התכלית של להיות עשיר באמצעות המחשה של הדימוי השכלי. ועליו לעשות, בכל יום, כל מה שניתן לעשות באותו יום, תוך שימת לב לביצוע כל פעולה באופן המוצלח ביותר. עליו לתת לכל אדם ערך שימוש גבוה מן הערך הכספי שהוא מקבל ממנו, כך שכל עסקה יוצרת יותר חיים; ועליו להחזיק במחשבה המקדמת את הטבעת רעיון ההרחבה כך שתעבור לכל מי שאיתם הוא בא במגע.

הגברים והנשים שינהגו על-פי ההוראות דלעיל יתעשרו ללא ספק; והשפע לו יזכו יעמוד ביחס ישיר להחלטיות החזון, קביעות הכוונה, יציבות האמונה ועומק הכרת התודה שלהם.

פרשנות מעשית

כל מה שאנחנו רואים, חושבים, עושים, מרגישים, כל מה שקיים, מקורו במהות יוצרת אחת, הקיימת בכל מקום, תמיד הייתה ותמיד תהיה. יש כאלה שקוראים למהות הזו אלוהים יש כאלה שקוראים לה כוח היצירה, יש כאלה שמתאים להם לומר אנרגיה או הרוח הגדולה. מה שאתם מעדיפים.

מחשבה במהות הזו מפיקה את אותו הדבר שמדמה המחשבה – שהוא ביטוי לחוק המשיכה – דומה מושך דומה. עצב מושך עצב, חוב מושך חוב, שמחה מושכת שמחה וכן הלאה. רק המשפט הזה מספיק כדי להסביר את רוב התופעות שאנחנו מכירים.

מוח האדם הוא בעל יכולת החזיה – כלומר, אנחנו יכולים לדמיין דברים גם אם אינם נמצאים מולנו באותו רגע. אותו הדבר אנחנו יכולים לעשות גם בשמיעה, בריח, בתחושה, בטעם. אנחנו מכירים את הרמה הבסיסית של החוויה הזו כשאנחנו נזכרים למשל ב"אוכל של אמא". אפשר לחוש את המרקם, את הטעם, את הריח, המראה, גם כשהאוכל לא נמצא מתחת לאפנו ממש. אם נטביע את היכולת של החזיית דבר על המהות היוצרת, אם ממש נחדד את החוויה במוח לרמת ממשות גבוהה נוכל לגרום להיווצרות הדבר אותו דימינו.

כדי לעשות זאת עלינו לעבור מצורת חשיבה תחרותית ליצירתית; אחרת לא נוכל להיות בתיאום עם המהות האנרגטית היוצרת חיים ע"י יצירת יותר חיים (מודעות שפע) ולא באמצעות גזילתם מאחר ולא נוכל לבקש לעצמנו את מה שמתאים לנו באמת. בסעיף הזה טמונות מלכודות עבור רבים מאיתנו משום המחשבה המכרסמת של 'אז מה כדאי לבקש? מה נחשב או משתלם?' ועוד – שיש גבול לשפע, שיום אחד כל מה שיש יגמר ולכן אנחנו צריכים להספיק ולקחת כמה שיותר. כאן גם מתחילות בדר"כ הטרוניות מול צורת החשיבה הזו 'אז למה יש עניים בעולם?' או 'אז מה זאת אומרת, שאם אני עני זה באשמתי?' הטענות הללו נענות בצורך בשינוי צורת החשיבה שזו מהות הסעיף הזה. עוני, מחלה, רעב, מלחמה אינם קיימים בצורת החשיבה היצירתית אלא עושר, בריאות, שובע, שלום. זו המהות גם אם כרגע מה שנראה מול העיניים הם דברים אחרים.

כדי לחיות בצורת חשיבה יצירתית עלינו להפעיל משהו שיעזור לנו בכך כדי לתאם את התדר האנרגטי שלנו לתדר של יצירה; הכרת תודה על הברכות המוענקות לנו, על מה שיש לנו, כל דבר בין אם גדול או קטן. חיים מתוך הכרת תודה המאחדת את מוח האדם עם המהות שבכך מתקבלות מחשבותיו אצלה ובאופן מעשי – חיים מתוך תודה ושמחה. אם תתמידו לסקור את מה שיש לכם ולומר על כך תודה מתוך אימון וכדרך חיים הרי שתהיו במצב של הכרת תודה ושמחה לעיתים קרובות.

על האדם ליצור דימוי צלול ומוחלט של הדברים אותם הוא מאחל לקבל, לעשות, להיות; עליו להחזיק את הדימוי הזה במחשבותיו, תוך הכרת טובה על שבקשותיו ניתנות לו. אדם המבקש להתעשר צריך להוציא את שעות הפנאי שלו בהתבוננות בדימוי הזה ובהבעת תודה על כך שאותה מציאות ניתנת לו. לא ניתן להדגיש מספיק עד כמה חשובה התבוננות תכופה בדימוי המוחי, ההולכת בצמד עם אמונה בלתי ניתנת לערעור והכרת תודה מסורה. זהו התהליך בו מוטבע הדימוי במהות חסרת הצורה, וכוחות היצירה מופעלים. אני רוצה להדגיש – כל העבודה הזו – החזייה ברורה על פרטים מדוייקים וההתבוננות המרוכזת והמתמדת בה נועדו כדי לאושש את הרגש הנלווה להוויה במצב אותו אנו מבקשים לעצמנו. החזייה בלבד אינה מספיקה – השאיפה היא לדייק ולהתעמק ולחזק את המראה עד כדי כך שנהיה במצב המבוקש באופן כמעט ממשי ונראה עצמנו מתנהלים בו. אז נגרם השינוי האנרגטי המבוקש המושך אליו דומה. כמו שאמרנו – דומה מושך דומה. כדי להגיע לדומה המבוקש עלינו להפעיל כל טכניקה שתיצור עבורנו את ההרגשה שאנחנו במצב המיוחל, לחיות ולפעול מתוכו.

מה שנבקש לעצמנו – אם נאמין בכך ללא עוררין יגיע בערוצים בהם מקובל לקבל בקשות כאלה. כלומר – אם אני רוצה עושר כלכלי אקבל אותו באמצעות המנגנונים בהם זורם עושר כלכלי, אם אני רוצה מערכת יחסים אקבל אותה בדרך בה נרקמות מערכות כאלה. אין מצב שאכיר את בחיר לבי כשאני נמנעת מלבוא בין אנשים או לפתוח את דלת ביתי.

אין לנו מה לשבת ולחכות שהבקשות תגענה אלינו בלי שנזיז אצבע. אם אני רוצה מים בשפע אני אצטרך ללכת לבאר גם אם היא חרבה כבר שנים. אם ביקשתי מים, הם יגיעו מהבאר אבל אני צריכה ללכת לשם, להכין דלי, לקשור לחבל, לנקות את הבאר ולהגיע לשם כל יום. לעשות את מה שאני עושה הכי טוב שאפשר לי, לא לדחות למחר מה שאפשר לעשות היום ולבצע כל פעולה באופן מלא בלי קצוות לא סגורים ולחיות כאילו המים והשפע שהם מביאים איתם כבר שם, ממש לחיות מתוך המראה הזה.

כל דבר בעולם שואף להתרחב – מחשבה שכדאי להדביק בה גם אחרים ושהדרך הממשית לעודד את התגשמותה בעולם היא בכך שתמורת ערך כספי שאנחנו מקבלים מאדם אחר ניתן ערך שימושי לאותו אדם שהוא גבוה מן הערך הכספי שקיבלנו ממנו.

וכרגיל – practice makes better – השפע לו נזכה יעמוד ביחס ישיר להחלטיות החזון, קביעות הכוונה, יציבות האמונה ועומק הכרת התודה שלנו.

זו כל התורה כולה על רגל אחת. ראיתי רשימה על אותו נושא גם אצל כרמל ויסמן אז למה שלא אפנה אתכם לשם? המשך יבוא…