מתוך תקווה שאלי שלו יראה את הכותרת ויכנס כדי להסביר לי קצת יותר. חוץ מזה שמונח מתחום הפיזיקה הקוונטית נראה לי שווה.

לפני כמה ימים ערכתי סדנה בעניין סיפור סיפורים לקהל אקראי, לא מקצועי. בין שאר הדברים שאמרתי דיברתי על מדוע סיפורים מסויימים מגיעים אלינו יותר מאחרים, מה שאני קוראת "עושים את העבודה." לא ארחיב כרגע אלא במה שחשוב לעניין הפוסט הזה; בשלב מסויים סיפרתי להם סיפור קצר.

אדם פוגש גורו במורד הדרך. האדם שואל את הגורו, "באיזו דרך ההצלחה?"

הגורו ארוך הזקן העטוף בגלימה אינו מדבר, אך מורה באצבעו למקום הנמצא במרחק.

האדם, נרגש כולו מהאפשרות להצלחה קלה ומהירה, דוהר לכיוון שהגורו הצביע אליו. פתאום נתקל עם מצחו בלוח הניצב על הדרך "פאף!"

אחרי שהתאושש, חוזר האדם באטיות, המום ומגמגם אל הגורו, מתוך מחשבה שלא הבין בדיוק את הנחייתו. הוא חוזר על השאלה ששאל והגורו שוב מצביע לאותו כיוון.

מתוך ציות צועד האדם באותו כיוון שוב. הפעם, ההיתקלות בלוח מביסה את גופו ואת רוחו והוא שב רועד ומדמם אל הגורו. "שאלתי אותך באיזו דרך ההצלחה!" הוא צורח, "והלכתי בכיוון שהורית לי. וכל מה שקיבלתי היו מכות! אתה לא מצביע יותר, זה ברור?! דבר!"

רק אז פוצה הגורו את פיו ואומר, "ההצלחה בדרך הזאת. קצת אחרי הלוח"

בתום הסיפור ביקשתי מהם לתת לו כותרת אסוציאטיבית חופשית. קיבלתי הרבה תשובות –
מכשולי החיים
אין חכם כבעל נסיון
לא לוותר גם אם לא מוצאים הצלחה
בחיים לומדים כל הזמן

ועוד כהנה וכהנה. פתאום אמר אחד הנוכחים "בור פוטנציאל". משום שיש לנו נטיה לפענח את מה שאומרים לנו על סמך ידע מוקדם, שמעתי אני "בור פוטנציאלי". קודם כל, תשובה כזו אף פעם לא קיבלתי. שנית, זה נשמע לי וגם אהבתי את התנועה נטולת הפתרון שבכותרת הזו. חזרתי על הכותרת בקול רם ואז הוא תיקן אותי "בור פוטנציאל". משום שכנראה ראה את המבט על פני הוסיף "זה מונח בפיזיקה" וזהו. שוטטתי ומצאתי – בור פוטנציאל אינסופי. קראתי, מובן לי כמו שאומרים "בכללי". אשמח לקבל הסבר מורחב בהקשר הסיפור. אלי, אתה שם? Someone?

אבל יותר פואנטה כרגע היא ההבנה החוזרת ונשנית שכל אחד מפענח בשפה המובנת לו וצריך לקחת את זה בחשבון. לכי תביני איך יבינו אותך האנשים…